telefon ikona605 830 378, 502 083 621email ikona facebook solhouse
Menu

Kolektory słoneczne

Zasada działania i rodzaje paneli słonecznych

Kolektory słoneczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na ciepło. Są używane do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania systemów centralnego ogrzewania budynków .

Promienie słoneczne padające na kolektor nagrzewają go i przekazują ciepło do ciekłego czynnika przenoszącego ciepło. Jako czynnik stosowany jest glikol lub woda, która następnie oddaje swoje ciepło do zbiornika wody. Prawidłowa wysokość na jakiej należy zamontować kolektor aby pracował najwydajniej to 3 m nad poziomem gruntu pod kątem ok. 45° w stronę południa. Zazwyczaj stosowane są dwa rodzaje kolektorów. Pierwszy z nich jest kolektor słoneczny płaski, który wygląda jak gruba tafla szkła. Drugi rodzaj kolektora jest kolektor słoneczny próżniowy, który zbudowany jest z rur. Dzięki użyciu bliskiego próżni podciśnieniu kolektor może pochłaniać rozproszone promieniowanie słoneczne. Umożliwia to generować ciepło mimo zachmurzenia lub bardzo niskiej temperatury.

kolektory słoneczne wrocław katowice

Korzyści

  • Tanie w eksploatacji
  • Ekologiczne, nie emitują dwutlenku węgla oraz innych substancji chemicznych
  • Bezobsługowe
  • Istnieje możliwość pozyskania dotacji na inwestycję

Oszczędności

Aby ogrzać wodę dla 4 osobowej rodziny wystarczy ok. 5m² kolektorów płaskich lub 3,5m² kolektorów próżniowych. Koszt kolektorów z montażem to około 10 - 12 tys. zł. W ciągu roku 4 osobowa rodzina zaoszczędzi około 1300zł na kosztach ogrzewania wody. Koszt instalacji kolektorów w polskich klimacie zwaca się po około 10 latach, natomiast działają bezawaryjnie do 25 lat.